Przygotowanie
Ze względów technologicznych nasze modele są wykonane na małych podstawkach. Można je pozostawić, by umocowując budynki na dioramie, zwiększyć powierzchnię styku z podłożem. Chcąc poustawiać domy tak, by stały jeden obok drugiego, tworząc ulicę, należy usunąć nadmiar materiału przy pomocy nożyka lub papieru ściernego.

UWAGA: Wiele z zestawów zawiera bardzo drobne elementy, często kruche lub łamliwe. Rozpakowujcie pudełka ostrożnie by ich nie pogubić i nie uszkodzić.

01-warsztat
01a-warsztat
01b-warsztat
Narzędzia
Nie trzeba obawiać się pracy z modelami gipsowymi. Do ich obróbki można użyć najbardziej podstawowego zestawu modelarskiego. Przyda się też trochę cierpliwości. Oto lista podstawowych narzędzi:

  • nożyki o różnym kształcie ostrza
  • szczypce
  • papier ścierny o różnej ziarnistości.
  • szpachlówki modelarskie.
  • klej typu wikol do montażu elementów gipsowych
  • klej cyjanoakrylowy do elementów fototrawionych

WSKAZOWKA: Proponujemy nie wyrzucać stępionych lub złamanych nożyków czy szpikulców. Mogą okazać się bardzo przydatne przy wszelkiego rodzaju przeróbkach lub podstarzaniu.

02-warsztat
02a-warsztat
02b-warsztat
Obróbka wstępna
Staramy się przykładać szczególną wagę do jakości naszych produktów, ale specyfika procesu odlewania sprawia, że na powierzchni naszych modeli pojawiają się czasem nadlewy lub pęcherzyki powietrza. Pierwsze z nich łatwo usunąć ostrym nożykiem, te drugie zaś za pomocą szpachlówek stałych lub płynnych.

WSKAZÓWKA: Czasem dobrze zostawić jakieś mikro uszkodzenia. Odłupany kawałek kamiennej ściany, czy kilka wyszczerbionych dachówek po odpowiednim pomalowaniu dodadzą realizmu Waszym dioramom.

03-warsztat
03a-warsztat
03b-warsztat
Postarzanie
Chcąc postarzyć nasze budowle, można uczynić to bez większych trudności, dawno zapomnianym stępionym nożykiem, czy też rylcem. Zeskrobanie tynku, wymodelowanie ukrytych pod nim cegieł, czy zerwanie poszycia dachu i odsłonięcie krokwi zajmie kilka chwil. „Wybicie” okna czy „ostrzelanie” ścian bronią wszelkich kalibrów, nie powinno nastręczyć większych kłopotów nawet początkującym modelarzom. Dzięki temu można dostosować model do swoich potrzeb dając upust wyoraźni i niszczycielkim instynktom 😉

WSKAZÓWKA: Postarzanie można poćwiczyć najpierw na dolnej powierzchni podstawek by poznać i poczuć właściwości masy gipsowej. W przypadku modelowania cegieł, lepiej prowadzić rylec przy metalowej linijce.

04-warsztat
04a-warsztat
04b-warsztat
Elementy fototrawione
Nie będziemy tu odkrywać Ameryki, bo o elementach trawionych napisano na wszelakich forach już wszystko, choć i tak każdy z nas, modelarzy, ma swoje tajne sposoby 😉 Dla porządku należy się jednak słowo wyjaśnienia. Do łączenia elementów gipsowych z fototrawionymi używamy klejów cyjanoakrylowych, raczej gęstych i szybkoschnących.

WSKAZÓWKA: Powierzchnia z masy gipsowej jest bardziej chłonna, ale zachowuje się podobnie jak plastik czy metal. W naszej ofercie coraz częściej pojawiać się będą fotorawione akcesoria. Część z nich możecie już obejrzeć w dziale galerii.

05-warsztat
05a-warsztat
05b-warsztat
Malowanie
Modele z masy gipsowej nie wymagają specjalnych przygotowań przed malowaniem. Nie ma potrzeby mycia w detergentach, jak to jest w przypadku modeli żywicznych, metalowych, czy plasikowych. Można malować je z użyciem farby podkładowej, lub bezpośrednio nakładać kolory bazowe na model. Pozwala to uzyskiwać ciekawe efekty, gdyż powierzchnia naszych modeli chłonie farbę niczym papier akwarelowym. Dobrze sprawdzają się zarówno farby akrylowe, jak i emalie.

WSKAZÓWKA: Sugerujemy przeprowadzenie testu z malowaniem na spodzie podstawki. Można wykonać wcześniej kilka zarysowań, by przekonać się jak farba układa się w zagłębieniach. Najlepiej jest pozwolić każdej warswie farby dobrze wyschnąć, by uniknąć ścierania na krawędziach.

06-warsztat
06a-warsztat
06b-warsztat
Budowanie dioram
Prawdziwy temat rzeka… i to raczej Amazonka niż Rudawka 😉 Bardzo wiele aspektów składa się na końcowy sukces. Ograniczając się do informacji dotyczących naszych produktów sugerujemy w fazie wstępnej dobrze przemyśleć kompozycję przestrzenną. Można szukać inspiracji w fotografiach prawdziwych ulic lub „przespacerować się” w GoogleMapsie po wirtualnych ulicach. Z takim bagażem można zabrać się za aranżowanie własnych ulic. W tej fazie nie warto się spieszyć. Dobrze napatrzeć się na luźno stojące obiekty, poczuć klimat jaki mogą tworzyć po pomalowaniu.
Gdy idzie o finalny montaż, sugerujemy umocowywanie na dioramie pomalowanych wcześniej budynków. Z chwilą ustawienia wielu elementów (często bardzo blisko siebie) dostęp do niektórych szczegółów może być utrudniony czy wręcz niemożliwy. Często wystarczy jeśli będą to kolory bazowe, gdyż zwykle po „posadzeniu” roślinności możliwe jest dokonanie ostatecznych korekt barwnych za pomocą laserunków, płukanek czy przecierek.

WSKAZÓWKA: Nasze budynki najlepiej mocować do podłoża przy użyciu kleju typu wikol. Jest wygodny w użyciu i elastyczny po wyschnięciu. Trzeba jednak pamiętać, że podstawki naszych modeli łatwo chłoną wilgoć, więc po nałożeniu klej szybko staje się „suchy”. Pomaga w tym kilkukrotne zwilżenie wodą powierzchni klejenia przed nałożeniem kleju.

07-warsztat
07a-warsztat
07b-warsztat