Wielki piec 3D – instalacja powietrzna

21 sierpnia 2016
Bez kategorii
Od dawna marzył mi się projekt wielkiego pieca. Modelowanie ręczne tak skomplikowanego obiektu byłoby bardzo pracochłonne i zajęłoby mnóstwo czasu, dlatego realizację odkładałem na „lepsze czasy”. Technika modelowania wirtualnego a potem frezowania CNC otworzyła przede mną szansę na precyzyjne wykonanie modelu, którego części można „zmontować” w programie trójwymiarowym tak, by pasowałyby do siebie z zegarmistrzowską precyzją. Ten rodzaj modelowania niemal wyklucza możliwość pomyłki. Nie znaczy to, że mam zamiar zupełnie rezygnować z modelowania ręcznego. Uważam, że w wielu przypadkach jest ono niezastąpione i nadaje realistyczny i bardziej „ludzki” charakter projektom. Będę po prostu łączył obie te techniki w rozsądnych proporcjach.

Projekt huty opieram na dwóch zachowanych do dziś wielkich piecach: Huty Starachowckiej i Huty Pokój. Z tych dwóch projektów postaram się wykonać sensowną kompilację konstrukcyjną. Projekt jest najbardziej skomplikowanym przedsięwzięciem projektowym z jakim się mierzyłem, ale liczę, że nabyte doświadczenie będzie procentować w przyszłości.

Na początek zająłem się instalacją do oczyszczania gazów wielkopiecowych i połączonych z nimi nagrzewnic Cowpera z których gorące powietrze było wtłaczane do pieca. Na pomoście jednej z nagrzewnic umieściłem sylwetkę człowieka dla zobrazowania skali.

Jeszcze jedną zaletą modelowania 3D jest to, że na urlop nie muszę zabierać ze sobą całego warsztatu, a tylko laptopa i zgromadzony na nim materiał fotograficzny 🙂

Zostaw komentarz